Murojaatlari bilan ishlash va nazorat bo'limi
•O‘z mehnat vazifalarini halol, vijdonan bajarish, mehnat va ijro intizomiga, odob-axloq qoidalariga rioya qilish;
•Korrupsiya va boshqa huquqbuzarlik holatlarga yo‘l qo‘ymaslikni va bunday holatlar guvohi bo‘lgan taqdirda zudlik bilan universitet rahbariyatiga va korrupsiyaga qarshi kurashish “komplayens nazorat” tizimini  boshqarish  bo‘limiga  xabar berish;
•O‘z xizmat vazifalarini suiste’mol qilmaslik;
•Bo‘limning barcha faoliyati va xodimlarini umumiy boshqarish;
•Bo‘limning joriy va istiqbol ish rejalarini tuzish va ularning ijrosini ta’minlash;
•Bo‘lim maqsadidan  kelib chiqib faoliyatni muvofiqlashtirish;
•O‘zbekiston Respublikasining ta’limga oid Qonunlari, Prezident farmonlari, farmoyishlari, qarorlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Hay’at qarorlari, buyruqlari, yo‘riq xatlari, Universitet buyruqlarining fakultet, kafedra, bo‘limlarda bajarilishini nazorat qilish  va monitoringini olib borish;
•Universitet reglamentiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Universitetga oid O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmonlari, qarorlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, shu jumladan, ijro intizomini mustahkamlashga qaratilgan qarorlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining me’yoriy hujjatlari va uslubiy ko‘rsatmalarini o‘z vaqtida ijro etilishini ta’minlash va nazorat qilish;
•Universitet tizimidagi bo‘limlar, fakultetlar va boshqa tarkibiy tuzilmalarga ijro uchun yuborilgan yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarining belgilangan muddatda ko‘rib chiqilishini hamda har bir murojaatni ijroga yuborilgan sanadan boshlab nazoratga olinishini ta’minlash;
•Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqish va ularda ko‘tarilgan muammoli masalalarni hal qilish bo‘yicha universitetning bo‘limlari va fakultetlari hamda boshqa tarkibiy tuzilmalari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar ahvolini o‘rganib borish va tahlil qilish, murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi va muddatlariga rioya etilishiga alohida e’tibor qaratish va tarkibiy bo‘linmalar tomonidan murojaatlar ko‘rib chiqilishini doimiy nazorat qilish va uning monitoringini olib borish, ularning o‘z vaqtida va zarur tarzda ko‘rib chiqilishini ta’minlash chora-tadbirlarini ko‘rish;
•Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo‘limi hukuki doirasidagi masalalarni joylarda o‘rganish uchun belgilangan tartibda  universitetning malakali professor-o‘kituvchilarini jalb qilgan xolda ishchi guruhlar tashkil etish;
•Murojaatlarni ko‘rib chiqish muddatlari va tartibi tarkibiy bo‘linmalar tomonidan buzilishi to‘g‘risida universitet rektorini darhol xabardor qilish;
•Ijro intizomini ta’minlanishiga qaratilgan tegishli rejalar va chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
•Universitetga kirim qilingan hujjatlar bo‘yicha ularning ijrosi bo‘yicha nazorat kartochkalarni belgilangan tartibda yuritilishi  va mas’ul ijrochilarga o‘z vaqtida yetkazilishini ta’minlash;
•Belgilangan muddatidan kechiktirmasdan o‘z qarorlarini qabul qilish hamda bajarilishi bo‘yicha doimiy monitoring olib borishni ta’minlash
•Universitet bo‘limlarida, fakultetlar va kafedralarda hujjatlar ijrosi bo‘yicha maqsadli va kompleks rejalarini ishlab chiqilishini tashkil qilish;
•Universitetning boshqa bo‘limlari bilan birgalikda o‘quv jarayoni va ijro intizomini yanada mustahkamlanishiga qaratilgan tegishli faoliyat olib boruvchi komissiyalar tarkibida ishtirok etish;
• Fakultet va kafedralar faoliyatini o‘rganish bo‘yicha tegishli ishchi guruhlar tarkibida ishtirok etish;
•Hujjatlar aylanishida ijro nazoratining zamonaviy elektron tizimlaridan samarali foydalanish;
•O‘quv, o‘quv-uslubiy, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy-tadqiqot, kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash hamda Vazirlik hay’ati buyruqlari ijrosi yuzasidan muntazam ravishda monitoring olib borish;
•Universitet va uning bo‘limlarida (fakultetlar, kafedralar, malaka oshirish fakultetlari, akademik litseylar va boshqa tarkibiy bo‘linmalar) ta’lim standartlari hamda ta’limga oid me’yoriy hujjatlarga amal qilinishi monitoringini ta’minlash va tahlil qilish;
•Bo‘lim faoliyati sohasidagi ilg‘or tajribalarni o‘rganish, umumlashtirish va ularni ommalashtirishga qaratilgan tavsiyalar ishlab chiqish;
•O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident Farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, Hukumat qarorlari va farmoyishlari yuzasidan hisobotlarni Vazirlikka belgilangan muddatlarda va sifatli taqdim etib borish;
•Professor-o‘qituvchilar faoliyatini baholashning reyting usullari va mezonlari asosida tegishli bo‘limlar bilan birgalikda tadbiq etishni amalga oshirish;
•Nazorat va monitoring qilingan hujjatlar ijrosi bo‘yicha ma’lumotni Universitet rahbariyatiga taqdim etib borish;
•Xisobotlarni o‘rnatilgan tartibda  universitet  rahbariyati hamda boshqa tegishli yuqori turuvchi organlarga o‘z vaqtida taqdim qilish;
•Monitoring natijalari bo‘yicha har oyda universitet rektoriga ijro intizomi va yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlari ko‘rib chiqilishining holati to‘g‘risidagi axborotni, zaruriyat bo‘lganda, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, ijro intizomi va murojaatlar to‘g‘risidagi qonun hujjatlari buzilishiga yo‘l qo‘ygan  universitet xodimlariga nisbatan javobgarlik choralarini ko‘rish yuzasidan tegishli takliflar bilan birgalikda taqdim etish;
•Ish beruvchining qonuniy buyruq va farmoyishlarini bajarish;
•Mehnatni muhofaza qilish, xavfsizlik texnikasi va ishlab chiqarish sanitariyasi talablariga rioya qilish;
•Lavozim (vazifa) yo‘riqnomasiga rioya qilish;
•O‘z vakolatiga taallukli bulgan  vazifalarning bajarilmagani uchun qonun xujjatlarida belgilangan tartibda javob berish;

Отдел обработки и контроля обращений
• Честно и добросовестно выполнять свои трудовые обязанности, соблюдать трудовую и исполнительскую дисциплину, соблюдать правила этикета;
• Не допускать коррупционных и иных правонарушений, а в случае выявления подобных случаев немедленно сообщать о них руководству университета и подразделению, осуществляющему управление системой «комплаенс-контроля» по противодействию коррупции;
• Не злоупотреблять своими должностными обязанностями;
•Общее руководство деятельностью всех подразделений и персоналом;
•Разработка текущих и перспективных планов работы отдела и обеспечение их реализации;
•Координировать деятельность на основе целей отдела;
•Осуществление контроля и надзора за исполнением Законов Республики Узбекистан об образовании, указов Президента, распоряжений, постановлений, постановлений Кабинета Министров, постановлений, приказов, инструкций коллегии Министерства высшего образования, науки и инноваций, приказов по университету на факультетах, кафедрах и отделениях;
• Обеспечивать и контролировать своевременное исполнение законов Республики Узбекистан, указов и постановлений Президента Республики Узбекистан по вопросам Университета, постановлений Кабинета Министров, в том числе постановлений, направленных на укрепление исполнительской дисциплины, нормативных документов и методических указаний Министерства высшего образования, науки и инноваций в соответствии с Положением об Университете;
• Обеспечить рассмотрение заявлений юридических и физических лиц, направляемых для исполнения на кафедры, факультеты и другие структурные подразделения системы университета, в установленные сроки и контроль за каждым заявлением с момента его поступления для исполнения;
• изучать и анализировать состояние работы кафедр, факультетов и иных структурных подразделений университета по рассмотрению обращений физических и юридических лиц и решению поднятых в них проблемных вопросов, уделять особое внимание соблюдению порядка и сроков рассмотрения обращений, а также осуществлять постоянный мониторинг и контроль за рассмотрением обращений структурными подразделениями, принимать меры по обеспечению их своевременного и необходимого рассмотрения;
• Работать с обращениями физических и юридических лиц, организовывать рабочие группы с привлечением в установленном порядке квалифицированных профессорско-преподавательского состава университета, изучать на месте вопросы, входящие в компетенцию контрольно-надзорного управления;
•Незамедлительно сообщать ректору университета о фактах нарушения структурными подразделениями сроков и порядка рассмотрения заявлений;
• Разрабатывать и внедрять соответствующие планы и меры, направленные на обеспечение исполнительской дисциплины;
• Обеспечивать ведение в установленном порядке контрольных карточек исполнения документов, поступивших в университет, и своевременную доставку их ответственным исполнителям;
• Обеспечивать принятие своих решений в установленные сроки и постоянный контроль за их реализацией.
•Организовать разработку целевых и комплексных планов внедрения документов на кафедрах, факультетах и ​​кафедрах университета;
•Участвовать в работе профильных комиссий совместно с другими подразделениями университета, направленных на дальнейшее укрепление учебного процесса и исполнительской дисциплины;
• Участвовать в профильных рабочих группах по изучению деятельности факультетов и кафедр;
•Эффективное использование современных электронных систем исполнительного контроля в документообороте;
• Осуществлять регулярный контроль за ходом реализации образовательной, учебно-методической, духовно-просветительской, научно-исследовательской работы, повышения квалификации и переподготовки кадров, а также за выполнением поручений Кабинета Министров;
•Осуществлять контроль и анализ соблюдения образовательных стандартов и нормативных документов, регулирующих образовательную деятельность в университете и его подразделениях (факультетах, кафедрах, факультетах повышения квалификации, академических лицеях и других структурных подразделениях);
•Разработка рекомендаций, направленных на изучение, обобщение и популяризацию передового опыта в сфере деятельности отдела;
• Представление в Министерство в установленные сроки и в высоком качестве отчетов по законам Республики Узбекистан, указам, постановлениям и распоряжениям Президента, постановлениям и распоряжениям Правительства;
•Внедрить совместно с соответствующими подразделениями рейтинговые методы и критерии оценки деятельности профессорско-преподавательского состава;
• Предоставлять руководству Университета информацию о ходе реализации контролируемых и регламентируемых документов;
• Своевременное представление отчетов администрации университета и другим соответствующим вышестоящим органам;